اسکنرها از مهم ترین و کاربردی ترین وسایل جانبی در کامپیوتر محسوب می شوند. احتمالاً برایتان رخداده که برای اسکن و کپی مدارک خود ساعت ها دنبال یک چاپ باشید. به خصوص زمانی که این موضوع شب به یادتان می افتد.این مشکل زمانی حاد تر است که فایل های اسکن شده را برای صبح روز بعد لازم دارید. در این صورت، ارزش دستگاهی مانند اسکنر خانگی را به خوبی درک می کنید. روش حفاظت از اسکنر یکی از مهم ترین نکاتی است که باید بخوبی آن را بدانید.همان طور که در خرید هر وسیله جانبی، نهایت دقت را می کنید. باید با نهایت دقت نیز نحوه استفاده از آن را بدانید. مراقبت از دستگاه سبب میشود تا دستگاه همیشه به بهترین شکل ممکن کار کند. در ادامه به برخی نکات اساسی که می بایست در استفاده از اسکنر ازجمله اسکنر hp و اسکنر کانن توجه کنید، اشاره می کنیم.

اسکنرHP

اسکنرHP

اسکنر هایHP

اسکنرCanon

اسکنرCanon

 

اهمیت ولتاژ برق در راندمان دستگاه اسکنر

ولتاژ برق برای اسکنر از اهمیت زیادی برخوردار است. برای آنکه از فشار به پاور دستگاه در حین روشن بودن آن جلوگیری کنید، سعی کنید تا قبل از آنکه سیستم خود را روشن کنید، اسکنر را به سیستم وصل کنید.

صفحه اسکنر بسیار حساس است….

صفحه اسکنر از حساسیت بسیاری برخوردار است. قرار دادن هرگونه جسم سخت و لبه دار بر روی صفحه اسکنر می تواند منجر به خط افتادن و یا شکستن بخشی از صفحه اسکنر شود.

 

 

 

کاغذی که به تازگی روی آن نوشته اید بلافاصله در دستگاه قرار ندهید

اگر به تازگی روی کاغذ را با خودکار نوشته اید، از اسکن کاغذ و قرار دادن بلافاصله آن در صفحه اسکنر کانن جداً بپرهیزید. با گرم شدن صفحه، ممکن است جوهر بر روی کاغذ آب شده و بر روی صفحه اصلی بچکد.

سندی که لاک غلط گیر دارد را اسکنر بخوبی نمیشناسد زیرا….

وجود لاک غلط گیر خشک نشده بر روی سندی که جهت اسکن شدن در دستگاه قرار گرفته است، باعث می شود که عینک دوربین اسکنر کانن و قسمت های سفید داخل آن کثیف شده و درنتیجه بر روی تصاویر خط افتاده و یا حتی اسکنر آماده اسکن نباشد.

مقالات مرتبط:

اسکنر و کاربرد انواع آن

همه چیز درباره اسکنر

تعمیر کارنکردن اسکنر

سایز کاغذ مصرفی حتما باید متناسب با سایز اسکنر باشد

سعی کنید کاغذی که برای اسکن بر روی صفحه اصلی اسکنر می گذارید، تمام آن را نپوشاند. گاهاً مشاهده می شود که اندازه کاغذی که برای اسکن بر روی صفحه اسکنر قرار داده می شود، از ناحیه اسکنر بزرگ تر است. این کار باعث می شود که فشار زیادی به دستگاه وارد شده و دستگاه در کوتاه ترین زمان، کارایی خود را از دست بدهد.

پس از اسکن سند خود حتما درب رابه آرامی روی دستگاه قرار دهید

یکی دیگر از اشتباهات بسیار رایجی که در هنگام استفاده از اسکنر مشاهده می شود، رها کردن درب اسکنر بعد از قرار دادن عکس یا کاغذ در درون آن است. درب اسکنر را به آرامی بر روی دستگاه قرار دهید. هرگونه صدمه به صفحه اسکنر می تواند خسارت زیادی را برایتان به بار آورد.

مراحل تمیز کردن قسمت بیرونی دستگاه

برای تمیز کردن قسمت بیرونی اسکنر خانگی، در دو مرحله عمل کنید: ابتدا با دستمال خشک گرد و خاک آن را زدوده و سپس با یک دستمال نرم و نم دار، آن را تمیز کنید. البته نهایت دقت را داشته باشید که از دستمال خیس استفاده نکنید. با توجه به بالا بودن قیمت اسکنر و قطعات این دستگاه، ورود رطوبت به داخل دستگاه، ممکن است زیان بالایی به همراه داشته باشد.

روش های تمیز کردن صفحه داخلی اسکنر

برای تمیز کردن صفحه داخل اسکنر خانگی به هیچ عنوان از دستمال های معمولی استفاده نکنید. صفحه اسکنر کانن بسیار حساس است و هرگونه خط و خش بر روی این صفحه، می تواند کیفیت خروجی اسکن را به طور قابل توجهی کاهش دهد. لذا برای تمیز کردن این صفحه می بایست از دستمال های مخصوص صفحه نمایش استفاده کنید.

توصیه ایمنی در رابطه با میزان استراحت دستگاه در استفاده طولانی مدت

توصیه می شود که درصورت استفاده طولانی مدت و پشت سرهم از اسکنر خانگی ،در هر یک ساعت، حداقل ۱۵ دقیقه به دستگاه اجازه استراحت بدهید. همچنین اگر دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کرده باشید، دستگاه دارای یک ظرفیت اسکن روزانه است. استفاده بیش از ظرفیت یا طولانی مدت از دستگاه، باعث می شود که دمای قطعات الکترونیکی موجود در دستگاه بیش از اندازه بالا رفته و درنتیجه دستگاه از کار بیفتد.

چند نکته کلیدی

در انتها لازم می دانیم به چند نکته کلیدی برای اسکن حرفه ای اشاره کنیم. Format از جمله یکی از این گزینه ها می باشد. اگر اسکن تصویر با جزئیات بالا برایتان مطرح می باشد، بهترین خروجی می تواند tiff باشد. دومین گزینه، Profile است. با این گزینه به راحتی و با یک کلیک، می توانید تنظیمات دلخواه قبلی را بر روی اسناد جدید خود اعمال کنید. از جمله دیگر گزینه ها می توانیم به mode اشاره کنیم. با استفاده از این تنظیمات می بایست مشخص کنید که چه جنس فایلی را می خواهید اسکن کنید (فایلی که می خواهید اسکن کنید رنگی است یا سیاه و سفید؟ فقط متن است یا علاوه بر متن، حاوی عکس نیز می باشد؟). همچنین Auto crop برای برش خودکار، Auto rotate برای چرخش خودکار، Auto color برای تغییر رنک اسکن به رنگ واقعی و Auto rename برای نامگذاری خودکار بکار می روند.

منبع: زنبیل

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه در “برای محافظت و نگهداری از اسکنر از چه روش هایی استفاده کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *