چاپ بارکد با بهترین کیفیت

در مقاله زیر نکات ضروری چاپ بارکد با بهترین کیفیت گرد آوری شده است. در حوزه هایی مثل ساخت، لجستیک و تجارت ضروری هستند. بارکد ها جمع آوری داده ها را تسریع می کنند، از خطا های ورودی (input) جلوگیری می کنند. حتی در شرایطی کل سیستم را نیز کنترل می کنند. اما این شکل از اتوماسیون صنعتی تنها در صورتی مفید است . به درستی کار می کند که اسکنرها و دوربین های بارکد بتوانند بارکد شما را بدون هیچ خطایی بخوانند.

 

 

مرکز تهران نارا نوین تمام ابزار های مناسب از چاپ بارکد تا اسکن را در اختیار مشتریان قرار می دهد؛ از پرینترهای لیبل و برچسب بارکد (لیبل پرینتر) تا بارکد خوان های ارزان قیمت و یا حرفه ای.می خواهیم نکاتی را برای شما به اشتراک بگذاریم تا از علل رایج چاپ بی کیفیت و ناصحیح بارکد مطلع شوید و جلوگیری کنید!

 

از به هم ریختگی منطقه آرام جلوگیری کنید

همه بارکد ها داراى کاراکتر شروع و پایان‌اند. اجازه مى دهد بارکد هم از سمت راست و هم از سمت چپ خوانده شود. بلافاصله قبل از کاراکتر شروع و بعد از کاراکتر پایان منطقه‌ای وجود دارد که هیچ نشانه گذارى ندارد. به این قسمت “منطقه آرام (quiet zone)” گفته مى شود. این منطقه کمک مى کند تا اسکنر گوشه بارکد را پیدا کند. شروع به خواندن آن کند. این ناحیه باید حداقل 5 برابر بزرگتر از اندازه باریک ترین نوار باشد. دقت کنید که حتی پس از اتمام هر مورد مانند لایه ورقه، منطقه آرام به هم نریزد.

با کنتراست بالا چاپ کنید

تصاویر با کنتراست بالا بسیار راحت‌تر توسط بارکد خوان ثبت می شوند. از ثبت بارکد های رنگی نورانی و روشن بر روی پس‌ زمینه‌ های رنگی و بارکد های تیره در پس ‌زمینه تاریک اجتناب کنید. معمولا یکسری ترکیبات رنگی خاص در کنار هم نامطلوب به نظر می رسند (به عنوان مثال قرمز روی سفید یا سیاه بر روی آبی). بهترین کنتراست تصویر از قرار گرفتن بارکد سیاه رنگ بر روی یک پس ‌زمینه سفید غیر شفاف به دست می‌ آید.

سطوح مات را انتخاب کنید

موادی مانند مقوا، قوطی ‌های آلومینیومی و یا کاغذ فیلم می ‌توانند قابلیت خواندن را تحت ‌تاثیر قرار دهند؛ چون این مواد معمولا نور مادون‌ قرمز اسکنر را منعکسنمیکند. یا آن را زیاد منتشر نمی‌ کنند. به همین دلیل ترفند بعدی را امتحان کنید: بارکد را با معکوس کردن رنگ‌ ها چاپ کنید. به این صورت که به جای چاپ خطوط سیاه، خطوط سفید را چاپ کنید!

کیفیت چاپ مناسب

اگر بخش‌ هایی از بارکد آسیب ‌دیده باشند، دیگر توسط برخی بارکد خوان ها و دوربین قابل خواندن نیستند. اگر از لیبل پرینتر استفاده می ‌کنید، فرآیند چاپ حرارتی خود را چک کنید؛ چرا که چاپ با لیبل پرینترهای متد چاپ حرارت مستقیم، خیلی با دوام نیستند. به این دلیل که کاغذ حرارتی نسبت به گرما، خراش و نور حساس است. با این حال چاپگر های انتقال حرارتی نسبتا چاپ بادوام‌تری خواهند داشت.

لیبل پرینتر نیز می‌ تواند کیفیت چاپ

علاوه بر این، خود لیبل پرینتر نیز می‌ تواند کیفیت چاپ را کاهش دهد. به عنوان مثال اگر عناصر و قطعات گرمایشی (مانند هد پرینتر) کثیف شده یا آسیب ‌دیده باشند؛ کیفیت بارکد ها کاهش می یابد. بنابرین سعی کنید قسمت هد پرینتر را تمیز کنید. یا در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

استانداردهای مشخص شده را دنبال کنید

در بعضی موارد باید اطمینان حاصل کنید. بارکد های شما توسط سایر شرکت ها در سراسر کشور و حتی در مواردی در تمام دنیا مورد تایید خواهند بود. این بدان معناست که تصاویر بارکد شما باید قوانین خاصی را رعایت کنند که کیفیت چاپ بارکد، ارتفاع نوار، رنگ و پس زمینه شما و همچنین موقعیت آن در برچسب یا بسته بندی را مشخص می کند. سازمان هایی مانند GS1 که توسعه جهانی و استاندارد بارکد را هدایت می کنند، در این زمینه دستورالعمل ها ، ابزارها و خدماتی را به متقاضیان ارائه می دهند.

آن را به راحتی در دسترس قرار دهید

قبل از هر چیز، لازم است بدانید که بارکد شما نباید در حین فرآیند اسکن توسط اشیاء دیگر پوشیده باشد. همچنین باید بدانید که بارکد خوان ها از فاصله کانونی خاصی برخوردار است. فقط امکان اسکن کردن یک بارکد را در محدوده فاصله خودشان دارند. حتی زاویه‌ای که بارکدخوان در آن نگه داشته شده یا قرار داده شده است، می تواند بر خوانایی آن تأثیر بگذارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که نه تنها یک بارکد به راحتی قابل دسترسی است، بلکه از آلودگی و هر گونه خطرات دیگری نیز محافظت می شود.

برای رفع هر گونه مشکلات و تعمیر تجهیزات ماشین های اداری خود میتوانید از تیم مجرب و حرفه ای تهران نارا نوین بهره بگیرید. همچنین تیم پشتیبانی ما آماده ارایه خدمات به کاربران خود میباشد.
02188827729 – 02188140115 -02188140121 – 02188322381 – 02188304127 – 09123761288  موسوی   –  09123808184 نوری

نویسنده: نیلوفرموسوی

منبع: تهران نارا نوین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *