پرینترها کاربردهای زیادی دارند. به راحتی می توان توسط این دستگاه ها، اسناد موردنظر را پرینت گرفت. امروزه با توجه به تغییرات زیاد تکنولوژی، پرینترها با کارکردهای مختلفی در بازار عرضه می شوند که کارکرد آن ها با یکدیگر متفاوت است. طریقه استفاده از پرینتر جوهر افشان و لیزری تا پرینترهای رنگی و سیاه و سفید و عواملی که بر کیفیت پرینت یا کیفیت چاپ تاثیر گذاردند.

پرینتر های رنگی

با خرید پرینتر رنگی، می توانید به راحتی بروشورها، کاتالوگ ها و متن های حاوی تصاویر گرافیکی را چاپ کنید. فرقی نمی کند که کاربر خانگی باشید، شرکت یا دفتر کوچک داشته باشید. یا صاحب شرکت بزرگ باشید؛

پرینتر رنگی می تواند به عنوان یک پرینتر حرفه ای، پاسخگوی بسیاری از نیازهای چاپ شما باشد. اگر پرینتر رنگی دارید و صفحات باکیفیت چاپ شده دریافت نمی کنید، باید بدانید که مشکل لزوماً از خود دستگاه نیست، بلکه زبان چاپ، سیستم عامل، کاغذ چاپ، مانیتور و مسائل نرم افزاری همگی مواردی هستند که می توانند کیفیت چاپ پرینتر رنگی را تحت تأثیر قرار دهند.

زبان چاپ

اگر کیفیت پرینت بالا برایتان اهمیت زیادی دارد. زبان چاپ می تواند کیفیت چاپ شما را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد. زبان کنترل چاپگر (PCL) و زبان پست اسکریپت (PS)، دو زبان رایج برای چاپ محسوب می شوند. فرآیند چاپ با استفاده از PCL در مقایسه با PS، تندتر است.

برخلاف PS که تنها در سیستم عامل های مکنیتاش قابل استفاده است. PCL توسط تعداد زیادی از سیستم عامل ها پشتیبانی می شود. همین موضوع باعث می شود که بتوانید از پرینتر رنگی خود در جاهای مختلف (دفاتر کار و خانه های مختلف) استفاده کنید.

سخت افزار بر اساس داده های ارسال شده از PCL، داده های موردنیاز برای چاپ (مانند آندرلاین ها، فونت ها و .. ) را ایجاد می کند. زبان PS در مقایسه با زبان PCL، از کیفیت چاپ مناسبی برخوردار است. ولی همان طور که اشاره شد فرآیند چاپ با استفاده از PS، کندتر از PCL است. علت این موضوع نیز آن است که PCL، تمامی داده های چاپ را بدون درخواست از پرینتر از جمله پرینتر اچ پی و پرینتر اپسون تولید می کند.

 

 کیفیت پرینت

کیفیت پرینت

سیستم عامل

دومین معیاری که می تواند کیفیت پرینت رنگی شما را تحت تأثیر قرار دهد، سیستم عامل است. این معیار در ارتباط با معیار اول (زبان چاپ) است. ویندوز و بسیاری از سیستم عامل های شناخته شده از زبان چاپ PCL پشتیبانی می کنند.

این درحالی است که تنها سیستم عامل مکنیتاش که سیستم عامل مک بوک های شرکت اپل است. از زبان PS پشتیبانی می کند. همان طور که در بخش قبل اشاره شد، قابلیت های این دو زبان با یکدیگر متفاوت است. زبان PCL سرعت بالایی دارد. در مقابل زبان PS از کیفیت چاپ مناسبی برخوردار است.

همچنین به عنوان یک نکته مهم، توجه داشته باشید. سیستم عامل خود را همواره به روز نگه دارید. اگر سیستم عامل شما به روز نباشد، در این صورت درایورهای پرینتر و زبان های چاپ نمی توانند به طور صحیح با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. از این رو چاپ شما از کیفیت مناسبی برخوردار نخواهد بود.

مانیتور

بسیاری از افراد عنوان می کنند که کیفیت صفحه چاپ شده با آنچه که مورد انتظار آن ها بوده است، متفاوت است. یکی از مهم ترین دلایل این موضوع، مانیتور سیستم شما است. عمر و رزولوشن مانیتور، از مهم ترین دلایلی هستند که باعث می شوند که مانیتور نتواند کیفیت لازم را ارائه دهد. همچنین نور محیط نیز ممکن است بر روی مانیتور منعکس شود. باعث میشود که  از متفاوت بودن کیفیت نسخه چاپی با نسخه دیجیتال، شاکی باشید.

مسائل نرم افزاری

این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که کیفیت بالای چاپ برایتان بسیار حائز اهمیت باشد. نرم افزارهای مختلف، قابلیت های متفاوتی در کیفیت صفحه چاپ شده دارند. برای چاپ با کیفیت بالا، می بایست از یک نرم افزار با تنظیمات و ویژگی های متفاوت استفاده کنید. استفاده از یک نرم افزار ساده برای چاپ با کیفیت بالا باعث می شود که نتیجه کار با آنچه که انتظار داشتید، متفاوت باشد.

مثلا اگر پرینتر شما از رنگ های CMYK پشتیبانی می کند، در این صورت، نرم افزاری که برای چاپ رنگی استفاده می کنید نیز می بایست از رنگ های CMYK پشتیبانی کند. در صورتی که نرم افزار شما از رنگ های RGB پشتیبانی کند، در این صورت،  نسخه رنگی که پرینت کرده اید. با آنچه که در مانیتور می بینید، متفاوت است.می بایست با استفاده از نرم افزارهای حرفه ای، مدل رنگی نرم افزار خود را به CMYK تغییر دهید.

 

 کیفیت پرینت

کیفیت پرینت

کاغذ چاپ

آخرین معیاری که می تواند می تواند بر کیفیت پرینت رنگی توسط پرینتر جوهر افشان و لیزری شما تأثیرگذار باشد، جنس کاغذ چاپ است. قبل از خرید کاغذ برای پرینتر جوهر افشان و لیزری خود، باید بدانید که چه نوع کاغذی مناسب پرینتر شماست.

بسیاری از پرینترهای جوهر افشان و لیزری، برای ارائه بهترین کیفیت چاپ، نیاز به کاغذ مخصوص به خود می باشند (امکان چاپ با کاغذ مخصوص می تواند بر قیمت پرینتر نیز تأثیرگذار باشد). همچنین سعی کنید که از کاغذهای با وزن استاندارد استفاده کنید. چراکه استفاده از کاغذهای سنگین باعث می شود که کیفیت چاپ متفاوت باشد.

منبع: تهران نارا نوین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *