می خواهید بدانید کاغذ کوتد چیست و کجا کاربرد دارد؟ در این مقاله شما را با انواع این محصول آشنا می کنیم. همچنین توضیحاتی درباره مقوا کوتد هم می دهیم.

 

مواردی که در این مقاله می خوانید:

  • کاغذ کوتد چیست؟
  •  چه کاربردی دارد؟
  • نقاط قوت اش چیست؟
  • تفاوت کاغذ کتد و کاغذ معمولی؟
  • این محصول در چه جاهایی کاربرد دارد؟

به کاغذی که دارای پوششی خاص مانند پلیمر در یک طرف یا هردو طرف باشد کوتد گویند. این پوشش می‌تواند نازک، براق یا مات باشد. پرینترهای تجاری عموما انواع مختلف این محصول را پشتیبانی می‌کنند. تصاویر چاپ شده روی این کاغذ، واضح‌تر و درخشان‌تر از کاغذ بدون پوشش مانند تحریر و گلاسه می‌باشند. حتی نوع مات این کاغذ هم که شفاف نیستند، سطح مناسب‌تری نسبت به کاغذ بدون پوشش دارند. این کالا در کارخانجات کاغذ تولید می‌شود و نباید آن‌هارا با کاغذی که در شرکت یا چاپخانه چاپ می‌شود و در طول فرایند چاپ با UV پوشانده می‌شود، اشتباه گرفت.

کاربرد این کالا در کجاست؟

محصول ذکر شده به دلیل قابلیت جذب رنگ بسیار بالا، برای چاپ نقشه و طرح ‏های رنگی و تصاویر بسیار مناسب است. خصوصیات مطرح شده باعث شده که این نوع کاغذ در چاپ های دیجیتال بسیار پرکاربردتر باشد.

هر نوع کاغذی را برای هر پرینتری می توان استفاده نمود. اما نتیجه نهایی آن ها با هم متفاوت است. کاغذ کوتد برای مواردی که کیفیت بالای چاپ مطرح است مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ کوتد موجود در بازار در نوع چینی و اندونزیایی است.اما بهترین نوع کاغذ کوتد کاغدهای نوع پرینزت است.

نقاط قوت محصول

  1. کیفیت بالای چاپ
  2. شارپ و شفافیت بالا
  3. جلوگیری از ترکیب رنگ ها
  4. مخصوص پرینترهای جوهرافشان

لیست پرینتر های جوهر افشان پیشنهادی تهران نارا نوین

پرینتر تک کاره L1800

پرینتر تک کاره L1800

پرینتر اپسون WF-7110

پرینتر اپسون WF-7110

انواع این کاغذ عبارتند از:

  • کاغذ کوتد گلاسه – کوتد مات – کوتد گلاسه شیشه‌ای

تفاوت کاغذ کوتد و کاغذ معمولی و اداری

کاغذ بدون پوشش دارای طیف گسترده‌تری از کوتد،ارزان‌تر است.این محصولات براق‌تر از کاغذ بدون پوشش آن است. پوشش کوتد باعث می‌شود با استفاده از خودکار یا مداد نتوانید روی کاغذ چیزی بنویسید، بنابراین برای فرم‌هایی که باید با خودکار پر شوند، مناسب نیستند. برای چنین مواردی باید از کاغذهای بدون پوشش استفاده نمایید.

با اینکه کاغذ بدون پوشش دارای خاصیت جذب است و جوهر بیشتری مصرف می‌کند، استفاده‌ی آن از کوتد گسترده‌تر است و بهترین انتخاب برای سربرگ، پاکت‌نامه و فرم‌هایی است که باید پر شوند.

چه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

به خاطر سطح شفافی که این محصول دارد جهت چاپ پوستر، نشریات، مجلات و موارد مشابه مناسب است. همچنین کاغذ کوتد در برابر رطوبت مقاوم است و نیاز به جوهر کمتری برای چاپ دارد، زیرا این کاغذها جوهر را به خود جذب نمی‌کند. به خاطر اینکه جوهر را جذب نمی‌کند، تصاویر دارای وضوح بالایی هستند. به خاطر پوششی که کاغذ کوتد دارد، سنگین‌تر از کاغذ بدون پوشش است.

درچه جاهایی کاربرد دارد؟

خوب است بدانید که کاغذها در برابر خاک و رطوبت مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. همچنین کاغذهای کتد به دلیل اینکه جوهر کمتری مصرف می کنند مقرون به صرفه تر هستند. دلیل اینکه جوهر کمتری مصرف می کنند به دلیل قدرت جذب بالایی است که دارند.این کاغذها به دلیل پوششی که بر روی آن ها وجود دارد سنگین تر از کاغذهای معمولی هستن.

کاغذهای کوتد و فتو گلاسه

یکی از پرکاربردترین کاغذهای موجود در صنعت چاپ و کاغذ می باشد. کاغذهای کوتد و کاغذهای فتو گلاسه مخصوص با دستگاههای جوهر افشان برای چاپ های رنگی با کیفیت بالا اسفاده میشود. از موارد مصرفی کاغذهای کوتد و فتو گلاسه می توان در صنعت چاپ عکس نام برد و همچنین در بیمارستانها برای چاپ روی عکسهای رادیولوژی از این دو نوع کاغذ استفاده میکنند.

 

کوتد

کاغذ کوتد و فتوگلاسه

کاغذ فتو گلاسه

از انواع کاغذهای با کیفیت بوده و در تهیه آن از کوتینگ ویژه ای که از ژلاتین استفاده میشود. به دلیل لایه خاص روی آن از لطافت و درخشندگی خاصی بهره می برد. لایه ژلاتینی موجود در کاغذ گلاسه با ترکیب شدن با جوهر چاپی به کیفیت رنگی اثر چاپی کمک ویژه ای میکند.

مقاله های مرتبط:

برای مشاهده مقالات کافی است روی آنها کلیک کنید.

ابعاد کاغذ عکس پرینترهای جوهر افشان

تفاوت بین کاغذ عادی و کاغذ عکس

 در تهران نارا نوین، تکنسین های دستگاه کپی  وپرینتر ما حداقل 15 سال سابقه تعمیر و نصب چاپگرهای اداری را دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *