چاپگر یا پرینتر

چاپگر یا پرینتر (Printer) یکی از تجهیزات جانبی رایانه است که متن یا تصویر ایجادشده به وسیلهٔ رایانه را بر روی کاغذ یا رسانهٔ مشابه دیگری حک میکند . پرینترها با توجه به کاربردی که دارند یکی از تجهیزات اداری مورد نیاز هر شرکت و اداره ای محسوب میشوند. با توجه به نوع کاربری این تجهیزات انواع متفاوتی از نظر رنگ چاپی و مکانیسم چاپ طراحی و تولید شده اند. منبع تأمین رنگ در چاپگرها، بسته به نوع چاپگر، تونر یا کارتریج نامیده میشود . در مقاله زیر که توسط تهران نارا نوین برای راهنمایی خرید چاپگر است به انواع پرینتر و مزایا معایبشان  اشاره شده است.


انواع چاپگر از نظر رنگ :

سیاه و سفید :

این نوع چاپگرها فقط دارای رنگ مشکی میباشند، برای چاپ عکس زیاد مناسب نیستند و بیشتر از آنها برای چاپ اسناد و مدارک، مقاله و نمودار استفاده میشود .

رنگی :

این نوع چاپگرها علاوه بر کاراییهای چاپگرهای سیاه و سفید، دارای رنگهای بیشتری هستند و همچنین برای چاپ عکس در هر اندازهای مناسب میباشند .

پرینتر یکی از تجهیزات جانبی رایانه است که متن یا تصویر را بر روی کاغذ حک میکند .

انواع چاپگر از نظر مکانیسم چاپ :

پرینترهای لیزری بیشتر برای چاپ متون و نمودار و تصاویر روی کاغذ های معمولی ۸۰ گرمی استفاده میشوند و پرینترهای جوهر افشان جهت چاپ عکس و تصویر روی کاغذ گلاسه استفاده میشوند . پرینترهای جوهر افشان معمولی با دو کارتریج جهت مصارف خانگی و معمولی مورد استفاده قرار می گیرد . در فروش پرینترهای جوهر افشان حرفه ای که از چند کارتریج استفاده میکنند جهت چاپ عکس و تصویر با کیفیت بالا مورد استفاده قرار میگیرند .

قیمت فروش پرینتر لیزری نسبت به پرینتر هم رده جوهر افشان خود گرانتر است. ولی در عوض هزینه مواد مصرفی پائین تری دارد. همچنین نگهداری پرینتر لیزری بسیار راحت تر از پرینتر جوهر افشان میباشد. سرعت چاپ پرینتر لیزری بسیار بالاتر از یک پرینتر جوهر افشان میباشد . جوهرهای پرینتر جوهر افشان بسرعت خشک شده اما تونر پرینترهای لیزری به هیچ عنوان خشک نشده و دردسر ساز نمیشوند. هد پرینترهای جوهر افشان اگر مدت زمان طولانی از آنها استفاده نشود در معرض خطر خراب شدن قرار می گیرند.

پرینترهای جوهر افشان با دو کارتریج جهت مصارف خانگی و معمولی مورد استفاده قرار می گیرد

مهمترین نکاتی که قبل از خرید یک پرینتر باید به آن توجه کنید؛

برای اینکه هنگام خرید چاپگر زمان طولانی را صرف مقایسه و بررسی محصولات نکنید بهتر است قبل از رفتن به مراکز خرید یا خرید آنلاین تصمیم بگیرید
که چه انتظاری از پرینتر دارید. نوع کاربری خود را مشخص کنید تا در قدم اول به این سؤال پاسخ دهید که چاپگر لیزری یا چاپگر جوهر افشان میخواهید .
در قدم بعدی ویژگیها و گزینههایی که برای شما اولویت دارند مثل امکانات شبکهای، سرعت چاپ، کیفیت چاپ، ظرفیت کاغذ، اندازه و وزن را در نظر بگیرید.
آنچه که در انجام یک خرید آسان و بدون اتلاف وقت مؤثر است. در واقع تعدادی تصمیمگیری میباشد که محدوده قیمت کالای مورد نظر شما اغلب در آخر آنها
قرار میگیرد .

ویژگیهایی که در یک پرینتر مورد توجه هستند شامل :

• چاپ دو رو به صورت خودکار
• حداکثر صفحات چاپشده در ماه (Monthly duty cycle)
• سرعت موتور (سرعت چاپ)
• کارتریجهای استارتر
• وضوح چاپ (dots per inch)
• وضوح اسکن
• قابلیت اتصال به شبکه
• اسلات حافظه، بلوتوث و..


چاپگر چند منظوره اغلب قادر به انجام کارهای چاپ، کپی، اسکن و ارسال فاکس می باشند .

چاپگرهای اداری

چاپگر لیزری :

چاپگر لیزری یکی از انواع پرینتر توسط Xerox است که در دهه 196۰ توسعه داده شد، در حالی که ابتدا در نظر گرفته شد تا ایده استفاده از لیزر برای ساخت تصاویر بر روی درام کپی. چاپگر لیزری هنوز به طور گسترده در دفاتر بزرگ استفاده می شود، زیرا آنها به طور سنتی کارآمدتر از چاپگرهای جوهر افشان هستند .

مزایای :

مقرون به صرفه تر از پرینتر جوهر افشان
افزایش بهره وری
سرعت چاپ بالا
ظرفیت کاغذ بالاتر

معایب :

گرم شدن زیاد
استفاده از ولتاژ بالا منجر به انتشار کربن کوچک می شود

چاپگر جامد جوهر در راهنمایی خرید چاپگر :

یکی از انواع پرینتر پرینتر جوهر جامد است. پرینتر جوهر جامد از یک شکل منحصر به فرد از فن آوری جوهر استفاده می کند، طراحی شده تا در فضا و پول صرفه جویی کند . پرینترها در طول فرآیند چاپ جوهرهای جامد را ذوب می کنند .

مزایا :

سازگار با محیط زیست
ساخته شده از روغن های گیاهی غیر سمی است
طراحی فشرده
مواد مصرفی نیاز به ذخیره سازی کمتر دارند

معایب :

نیاز به زمان گرم شدن و خنک کردن
چاپ نمی تواند چند لایه باشد

چاپگرهای LED

چاپگرهای LED شبیه به پرینترهای لیزری هستند، اما از یک تابش نور به جای یک لیزر برای ایجاد تصاویر استفاده می کنند. با توجه به قطعات متحرک کمتر،
پرینترهای LED اغلب نسبت به پرینتر لیزری کارآمدتر و قابل اعتمادتر هستند .

مزایا :

قابل اطمینان و کارآمد
ارزان تر از پرینترهای لیزری تولید می شود
اغلب دارای گارانتی رایگان می باشد.

معایب :

هیچ

چاپگرهای جوهر افشان در راهنمایی خرید چاپگر :

چاپگرهای جوهر افشان یکی از رایج ترین چاپگرهای مورد استفاده در تنظیمات حرفه ای و داخلی می باشند. تکنولوژی چاپ جوهر افشان در دهه 195۰ ،
امروزه به دلیل مزایای متعدد و معایب آن، بسیار محبوب است .

مزایا :

قادر به تولید عکس های واقع گرایانه است.
زمان گرمایش محدود مورد نیاز است.

معایب :

هزینه های بالا در حال اجرا (هزینه در هر صفحه)
سرعت چاپ آهسته
مستعد ابتلا به مسدود شدن
چاپ های مرطوب

پرینتر چند منظوره

یکی از انواع پرینتر چاپگرهای چند منظوره است. بعضی اوقات به عنوان چاپگرهای همه در یک شناخته می شوند، اغلب قادر به انجام کارهای چاپ، کپی، اسکن و ارسال فاکس میباشند. این می تواند نیازهای متعدد را در یک محیط دفتر یا محیطی ساده برطرف کند .

مزایا

صرفه جویی در مصرف بیشتر از چندین دستگاه
انجام وظایف متعدد را به طور همزمان
قدرت بیشتر از اجرای دستگاه های متعدد

معایب :

می توانید زمان استفاده در دسترس برای گروه های کار بزرگ را محدود کنید .
چاپگرهای ماتریس نقطه ای قدیمی ترین نوع از چاپگرهای موجود در بازار هستند .

چاپگر ماتریس نقطه ای

در آن سال ها شما انتخاب دیگری نیز داشتید. بله چاپگرهای سوزنی . شما می توانید این چاپگرها را به علت مقاومتشان ، هنوز هم در منازل و شرکت ها ببینید.
در این چاپگرها ، کاراکترها به وسیله ی نقاط کوچکی شکل می گیرند. این نقاط از برخورد سوزن های باریکی به نام Pin با Ribbon و کاغذ بوجود می
آیند. تعداد پین های هدهای ارزان قیمت 9 و نمونه های گران قیمت 1۸ و یا 24 پین است. مکانیزم موجود در این چاپگرها تقریبا ساده و بدون دردسر است.
سرعت چاپ در این نوع از 2۰۰ تا 9۰۰ کاراکتر در ثانیه می باشد. اما شما باز هم به پنبه برای مسدود کردن گوشتان احتیاج خواهید داشت. البته امروزه
چاپگرهای سوزنی به بازار عرضه شده اند که سروصدای آنها بسیار کمتر شده است ، اما در هر صورت صدای آنها بیشتر از چاپگرهای جوهر افشان است .

مزایا :

خروجی چاپی با کیفیت بالا
هزینه کارآمد و جایگزین جمع و جور برای خرید ماشین های متعدد
قدرت کارآمد

معایب :

اپ های مرطوب
هزینه های بالای اجرا

چاپ بر روی چاپگر a3 :

یکی از انواع پرینتر چاپگرهای A3 است که قادر به چاپ روی ورقهای A3 هستند و مناسب برای تنظیمات تجاری و داخلی هستند که نیاز به چاپ مقیاس بزرگتری دارند. چاپگرهای A3 اغلب گزینه های تولید چاپ های دیگر را دارند . سینی ورودی های متعدد دارند و روند ساده ای را می سازند. دستگاه ذکر شده یکی از انواع تجهیزات اداری است که با تکنولوژی لیزری و جوهر افشاندر دسترس هستند .

مزایا :

اندازه چاپ بزرگتر
طیف گسترده ای از گزینه ها

معایب :

هزینه اولیه بالا
ردپای بزرگتر
چاپگرهای مدرن 3D قادر به تولید اشیاء 3D و موارد با استفاده از رزین با کیفیت بالا هستند.

چاپگر سه بعدی یکی از انواع پرینتر:

یکی از پیشرفت های هیجان انگیز در تاریخ تکنولوژی چاپ، چاپ سه بعدی برای کاربران حرفه ای و داخلی بسیار مقرون به صرفه است. چاپگرهای مدرن
3D قادر به تولید اشیاء 3D و موارد با استفاده از رزین با کیفیت بالا هستند .

مزایای چاپ سه بعدی در انواع پرینتر :

امکانات بی حد و حصر
ظرفیت برای سفارشی سازی کامل

معایب :

هزینه های اولیه بالا
هزینه های رزین بالا
فن آوری در حال توسعه هنوز

برای اطلاعات بیشتر در خصوص راهنمایی خرید و قیمت های محصولات با مرکز ماشین های اداری تهران نارا نوین تماس حاصل فرمایید یا در واتس آپ درج شده در صفحه اصلی ماشین های اداری تهران نارا نوین پیام خود را درج کنید.

منبع: تهران نارا نوین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *